Iznos koji je izdvaja od Vaše plaće za Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Znači za plaće lječnicima, medicinskim sestrama, održavanje bolnica, itd.
15% na bruto iznosa plaće. Ako je bruto iznos plaće 10000kn doprinos za zdravstveno osiguranje će biti 1500kn.
Ako zaposlena osoba dobije otkaz, a otkaz nije bio njenom krivnjom, ima pravo na novčanu naknadu. a novčana naknada se financira preko doprinosa za zapošljavanje.
1.7% na bruto iznosa plaće. Ako je bruto iznos plaće 10000kn doprinos za zdravstveno osiguranje će biti 170kn.
Ako se zaposlena osoba ozljedi na poslu ili na putu do njega, ima pravo na novčanu naknadu. Ta novčana naknada se financira preko doprinosa za ozlijede na radu.
0.5% na bruto iznosa plaće. Ako je bruto iznos plaće 10000kn doprinos za zdravstveno osiguranje će biti 50kn.
Je iznos koji ide za mirovine trenutnim umirovljenicima.
20% od bruto iznosa plaće. Ako je bruto iznos plaće 10000kn doprinos za zdravstveno osiguranje će biti 2000kn.
Obavezni mirovniski sustav u Hrvatskoj se dijeli na 1. stup i 2. stup. Bez obzira da li je osoba samo u 1. stupu ili u 1. stupu i u 2. stupu, njeno davanje je isto(20% od bruto iznosa plaće).
Iznos koji ide direkno u proraćun države i nije unaprijed određeno na što se troši. Za doprinose je unaprijed određeno za što se koriste, kod poreza to nije.
Izračun je kompliciraniji nego za ostale namete i nije jednak za sve građane. Ovisi o visini osobnog odbitak i visini primanja. Za više informacija može se pročitati.
Novčani iznos koji ide u proračun grada u kojem živite.
Računa se na iznos poreza, u postotku od 0% do 18%. Postotak ovisi o gradu, u Zagrebu je 18%.
Uzima največi mogući od 18%.
Da moguče je, iako nije jednostavno. Link buklijas.info/apps/gdjesumojepare?bruto=10600&prirez=10 računa prirez od 10%. Ako se stavi bilo koji broj koji nije između 0 i 18, računati će se prirez od 18%.